Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
 

SHÇEK-Fethiye Belediyesi Huzurevi Müdürlüğü

SNV31982

SNV31977

TARİHÇE

     Huzurevi yapılması yönündeki çalışmalara 1999 yılında Fethiye Yaşlılar Evi Yaptırma ve Düşkünleri Koruma Derneğinin girişimleri ile başlanmış olup; Fethiye Belediyesinin konuya duyarlılık göstererek sahiplenmesi sonucunda 2005 Yılının ikinci yarısında inşaat ve tefrişi tamamlanarak açılış aşamasına getirilmiştir.

         Fethiye Belediyesi ve Yaşlılar Evi Yaptırma ve Düşkünleri Koruma Derneği ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 19.08.2005 tarihinde imzalanan Protokol ile 10 Yıl süre ile Kurumumuza devri ile işletme hakkı verilmiştir.

        Bina Muğla İli Fethiye İlçesi Foça Mahallesi İbrahim Gül Caddesinde bulunan mülkiyeti Fethiye Belediyesine ait 08d-2b pafta, 2885 ada, 1 parselde 3163 metrekare yüzölçümlü alan içinde bodrum kat, zemin kat, birinci ve ikinci kattan başka teras katı olmak üzere 1172 metrekare alan üzerine inşa edilmiştir. Yaklaşık 1,5 trilyon Liraya mal edilen bina gönüllü katkı ve katılımların organizasyonu ile yapılmış ve Genel Müdürlüğümüzün 06.09.2005 tarih ve 158/69 sayılı Olur’ları ile 65 kapasiteli Huzurevi olarak hizmete açılması uygun görülmüştür. Ayrıca protokolde yer alan bir maddeyle Huzurevi kapasitesinin % 30’u Fethiyeli yaşlılara ayrılmıştır.

        Kuruluşumuz 24.09.2005 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açılmıştır.

KURULUŞ BİNASI İLE İLGİLİ BİLGİLER

        Binada 34 tane yaşlı odası bulunmakta olup; bu odalardan 5’i tek kişilik oda,  11’i ikişer yataklı Özel Bakım Ünitesi olarak, kalan 19 oda iki kişilik olarak tefriş edilmiştir. Odalarda banyo ve tuvalet bulunmakta olup, tüm yaşlı odaları balkonludur.

        Ayrıca Çiftlik Beldesinde 9’u tek kişilik, 5’i iki kişilik oda olmak üzere toplam 19 kapasiteli ek binamız da hizmete başlamıştır.

       Huzurevi binasında bir lobi, yaşlıların sosyal ihtiyaçlarına cevap verebilmesine yönelik ara katlarda iki dinlenme salonu, teras katta biri sigara içilebilen iki oyun-dinlenme salonu, bodrum katta da etkinlik salonu bulunmaktadır. Mutfak ve yemek salonu bodrum katta bulunmaktadır. Bodrum kattan terasa kadar işleyen bir sedye tipi asansör ile bir de dört kişi kapasiteli asansör olmak üzere iki asansör çalışmaktadır. 

        Binanın bahçe düzenlemesi de yapılmış olup, bahçede iki kamelya ile oturma bankları, yürüyüş yolları ve yemekhane karşısında yapay şelale havuzu bulunmaktadır.

HİZMETLERİMİZ

    Yaşlı kabulüne 14.11.2005 tarihinde 65 kapasite ile hizmete başlayan Kuruluşumuzda 2011 yılında 17 kapasiteli ek bina kiralanmış olup toplamda 82 kapasiteye sahiptir. şu anda 25’i kadın 46’ü erkek olmak üzere 71 yaşlı bulunmaktadır. Yaşlılarımızın 23’si ücretsiz,  48’i ücretli yaşlı statüsündedir.

     Kuruluşumuz yaşlıları, eğilimlerine göre gerek lobide gerekse teras katta yer alan kitaplıklarımızdan yararlanabilmekte, isteyen yaşlımız bodrum katta yer alan resim ve etkinlik salonunda seramik boyama, resim gibi etkinliklere katılabilmektedir.

      Ayrıca isteyen yaşlılarımız bahçede sebze, çiçek, ağaç dikme ve yetiştirme çalışmaları yapmaktadır.

    Yaşlılarımızın sağlık sorunlarının çözümü ve sağlık kontrollerinin yapılması için haftada bir sağlık ocağından doktor gelmektedir.

    İleri yaşlılık ya da hava koşulları nedeniyle şehre-gezmeye gidemeyen yaşlılarımız Müdürlüğümüzce organize edilen ziyaretçi kabulleriyle mutlu olmaktadırlar.

       Ayrıca ana hizmet binasında altı kişi kapasiteli gündüzlü yaşlı bakım hizmeti sunulması planlanmaktadır.

 

PERSONEL DURUMU:

 

ÜNVANI

KADROLU

SAYISI

FİİLEN ÇALIŞAN

AÇIKLAMA

MÜDÜR V.

1

Kadrosu kuruluşta olup, Bakanlık Oluru ile görev yapmaktadır

SOSYAL ÇALIŞMACI

2

1

 

HEMŞİRE

4

3

1 kadro Valilik Olur’u ile y.yurdunda.

FİZYOTERAPİST

1

1

 

PSİKOLOG

2

1

1kadro olur ile BSRM de.

AMBAR MEMURU

1

1

 

HİZMETLİ

2

1

1 kadro Valilik Olur’u ile İlçe Md’de.

TOPLAM

12

9

 

 

 

ÖZEL HİZMET ALIMI

 

ÖZEL

HİZMET ALIMI

31

31

.

( 2 kaloriferci, 4 danışma yönlendirme, 9 temizlik ve 15 Bakım elemanı, 1Teknisyen yardımcısı )

MAMUL YEMEK ALIMI

6

6

 bayan personel ile hizmet verilmektedir.

( 2 aşçı, 4 servis elemanı )

 

ARAÇ DURUMU :Kuruluşumuzun 2007 model Renault marka 14+1 kişilik minibüs hizmet aracı ve 1 kapalı kasa kamyonet kiralık olarak kullanılmaktadır.