İl Müdürümüz İlkay TÜRKOĞLU'un 3 Aralık Engelliler Günü Mesajı

                       
                                                                               İl Müdürümüz İlkay TÜRKOĞLU’nun 3 Aralık Engelliler Günü Mesajı

 Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi; tüm dünyada engellilik konusunda toplumsal bilincin artması ve engellilerimizin yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından önemli bir gündür.
           Engelli vatandaşlarımız toplumumuzun bir parçasıdır. Ülkemizde son yıllarda hızla gelişen insan hakları bilinciyle engelli bireylerimizin herkes gibi sağlık, çalışma ve eğitim gibi temel hak ve özgürlüklerden yararlanması, özgürce ve rahat bir hayat sürmesi öncelikli hedefimizdir. Bakanlığımız ve Muğla İl Müdürlüğü olarak, Engelli bireylerimizin sorunlarına sahip çıkmak, toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden ve ayrımcılığa maruz kalmadan engellerini aşarak yaşama sımsıkı sarılmaları, mutlu bir yaşam sürmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz.
           Engelli bireylerimizi eve hapseden, hayata küstüren, iş imkânlarını sınırlandırılarak engelli bireylerimizin kendi ayakları üzerinde durmalarını engel olmaya çalışan “engelli anlayış” son yıllarda ne mutlu ki yıkılmaya başlamıştır. Üretken ve çağdaş bir toplum yolunda hızla ilerlerken, engelli bireylerin üretkenliğimize ve çağdaş bir toplum refahına ulaşmamızda her alanda ne kadar büyük katkı sağladığı açıkça ortadadır. Engelli vatandaşlarımızın desteklenmeleri halinde neleri başarabileceklerini görüyor, birçok mucizesine şahit oluyor onların yaşama sevinciyle hayata sarılmalarından büyük mutluluk duyuyoruz. 
            Unutmamalıyız ki engellilerin normal bir hayat sürmeleri ve aramızda daha çok var olmaları ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olacaktır. Engelli bireylerin sorunları sadece onların ve ailelerinin değil, toplumsal boyutlarıyla hepimizin sorunu olmalıdır ve bu konu tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Gerek bu sorunların tespiti, gerekse çözüm yolları için toplum olarak hep birlikte çalışmalı ve sağduyumuzu kaybetmemeliyiz.
            Bu duygu ve düşüncelerle “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nün engelli vatandaşlarımızın sorunları konusunda hassasiyetin, farkındalığın ve bilincin artması ve nihayetinde tüm engellerin kaldırılmasına vesile olmasını temenni ediyorum.
Engelsiz bir yaşam dileği ile…